Browary Górnośląskie w Zabrzu

Miejscowość:
Zabrze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

W połowie XIX wieku tereny pomiędzy Gliwicami i Bytomiem były miejscem intensywnego rozwoju przemysłowego. Niewielkie, dotychczas rolnicze miejscowości, w krótkim czasie przeobrażały się w pokryte szybami i kominami ośrodki górnicze i hutnicze. W centrum dzisiejszego Zabrza funkcjonowała najstarsza kopalnia, „Luiza”, istniał też dworzec kolejowy, a sprawną komunikację lądową zapewniała ulica Następcy Tronu, czyli „Kronprinzstrasse”.

Pierwszy browar

W 1860 roku żydowski przedsiębiorca, Loebel Haendler, zakupił działkę położoną pomiędzy miejscowościami Dorota, Zaborze i Małe Zabrze i wybudował na niej pierwszy w okolicy browar przemysłowy. Wkrótce zaczął warzyć świetne piwo, oparte na recepturze z bawarskiego Kulmbach. Interes się rozkręcał, a browar rozbudowywał. W następnych latach popularność u konsumentów zdobyły także inne gatunki zabrskiego piwa - chociażby dubeltowe czy pilzneńskie. W 1896 roku zakład przekształcono w spółkę „Browary Górnośląskie Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler”. Akcje spółki były notowane na berlińskiej giełdzie.

Browar po wojnie

Produkcji piwa w Zabrzu nie przerwano ani w trakcie I wojny światowej, ani podczas burzliwego okresu powstań śląskich i plebiscytu. Kres firmie Haendlera przyniosło wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku i wywózka na wschód sporej części jej wyposażenia. Po wojnie zakład ruszył dopiero w latach 50. Obecnie należy do Browaru Van Pur. Browary Górnośląskie w Zabrzu cieszą się ponad 150-letnią tradycją i wciąż warzą piwo. Do dziś przy ul. Wolności 327 zachowało się tylko kilka fabrycznych budynków pamiętających czasy przedwojenne, warto jednak skorzystać z okazjonalnych możliwości zwiedzania wnętrza zakładu, aby poczuć atmosferę i nowoczesnego, i tradycyjnego warzenia piwa.

Wyświetlenia:  979
Lokalizacja:

Ul. Wolności 327
41-800 Zabrze
Gmina: Zabrze
Powiat: Zabrze


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 323 736 700
Telefon: +48 323 736 711

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe

Dostępność Sezonowy

tylko w trakcie dni otwartych

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Świętochłowice
2025-03-20
9.26 km
20 marca o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na wernisaż przeglądu twórczości Pana Ignacego Sorka. Od 2022 roku jest członkiem Grupy Plastycznej ,,Krajcok12" z siedzibą w Chorzowie, z którą po raz pierwszy brał udział w wystawie zbiorowej.
Katowice
2025-04-23
17.19 km
23-25 kwietnia obędzie się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) - największa impreza biznesowa Europy Centralnej. EEC to reprezentatywne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.
Katowice
2025-06-19
17.37 km
W dniach 19-22 czerwca odbędzie się jedno z czołowych wydarzeń muzycznych w Śląskim - Tauron Nowa Muzyka. Wydarzenie przybliża polskiej publiczności najciekawsze brzmienia i trendy współczesnej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki, tanecznych rytmów, ukazując jednocześnie, że utwory praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic sporą rzeszę fanów niebanalnej muzyki z Polski jak i całej Europy.
Katowice
2025-01-26
17.78 km
Ekspozycja to przypomnienie twórczości malującej rodziny pochodzącej z Podola, czyli terenów dzisiejszej Ukrainy i przybyłej w latach 50. dwudziestego wieku na Górny Śląsk. Najbardziej znanym twórcą był Bronisław (mąż Wandy i ojciec Eugeniusza i Zofii). Jego prace znajdują się w wielu polskich muzeach, między innymi w Muzeum Śląskim, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Państwowym Muzeum Etnograficzny w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych między innymi w Szwajcarii, Holandii, Niemczech.
Katowice
2025-01-26
17.78 km
Zapraszamy na nową, fascynującą wystawę czasową w Muzeum Śląskim. Wystawa poświęcona jest życiu grupy ludzi, którzy około 1725 roku p.n.e., w czasach nazywanych epoką brązu, przekroczyli góry i dotarli nad środkowy Dunajec, gdzie założyli swoją warowną siedzibę. Ludzie ci pochodzili z południa Europy i prawdopodobnie interesowała ich kontrola szlaku komunikacyjnego przecinającego Karpaty na którym założyli swoją warowną siedzibę.
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Zabrze
0.31 km
Zabrze
0.80 km
Zabrze
0.86 km
Zabrze
0.91 km
Zabrze
0.91 km
Gastronomia w pobliżu
Zabrze
0.14 km
Zabrze
0.15 km