Osiedle robotnicze Kolonia B w Zabrzu

Miejscowość:
Zabrze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zabrze zrosło się w jeden organizm miejski z wielu miejscowości, które mogą się pochwalić wielowiekową historią. Jedną z nich jest Zaborze, położone we wschodniej części Zabrza, przy granicy z Rudą Śląską. Osada ta, wspominana po raz pierwszy w czasach średniowiecznych, już w XVI wieku była miejscem poszukiwań górniczych. Pod koniec XIX stulecia Zaborze weszło w skład nowego powiatu zabrzańskiego, a później – miasta. Przemysł na dobre rozwinął się w Zaborzu w XIX wieku, głównie za sprawą intensywnej działalności kopalni węgla kamiennego „Luiza”. Powstała ona co prawda już w ostatnich latach XVIII wieku, ale pozycję jednej z największych na Śląsku osiągnęła w następnym stuleciu. W drugiej połowie XIX wieku zakład rozszerzył wydobycie o „Pole Wschodnie”, którego szyby znajdowały się w okolicy dzisiejszej ul. Wolności.

Osiedle Kolonia B

W 1869 roku, na terenach położonych na południe od kopalni, w pobliżu rzeki Czarnawki, zarząd skarbowy rozpoczął budowę osiedla robotniczego pod nazwą Kolonia B. Pracownicy kopalni otrzymywali działki bezpłatnie, natomiast domy wznosili za nieoprocentowaną pożyczkę. Powstała wówczas sieć regularnej zabudowy, której ślady odnajdziemy dziś przy ulicach: Józefa Lompy, Wiejskiej, Wojciecha Bogusławskiego i Walerego Wróblewskiego. Stoją tam typowe, dwupiętrowe familoki, zbudowane z cegły, na planie prostokąta. Później osiedle rozbudowano w okolicach dzisiejszej ul. Pszczyńskiej. Mieszkańcy nazywali ten nowy fragment osiedla "Kolonia B" - „Na Czternastym”, ponieważ w pobliżu znajdował się szyb numer 14 Głównej Sztolni Dziedzicznej. Z czasem na osiedlu powstały liczne obiekty użyteczności publicznej. Warto wspomnieć, że w Zaborzu istnieją również Kolonie A, C i D. Budynki kolonii A zobaczymy pomiędzy ulicami Jodłową i Mikołowską, kolonii zaś C i D - w sąsiedztwie ulic 3 Maja i Józefa Rymera.

Wyświetlenia:  292
Lokalizacja:

Ul. Józefa Lompy
Zabrze
Gmina: Zabrze
Powiat: Zabrze


Region turystyczny: 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pliki dźwiękowe
Wydarzenia w pobliżu
Świętochłowice
2025-03-20
6.98 km
20 marca o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na wernisaż przeglądu twórczości Pana Ignacego Sorka. Od 2022 roku jest członkiem Grupy Plastycznej ,,Krajcok12" z siedzibą w Chorzowie, z którą po raz pierwszy brał udział w wystawie zbiorowej.
Katowice
2025-04-23
14.83 km
23-25 kwietnia obędzie się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) - największa impreza biznesowa Europy Centralnej. EEC to reprezentatywne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.
Katowice
2025-06-19
15.04 km
W dniach 19-22 czerwca odbędzie się jedno z czołowych wydarzeń muzycznych w Śląskim - Tauron Nowa Muzyka. Wydarzenie przybliża polskiej publiczności najciekawsze brzmienia i trendy współczesnej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki, tanecznych rytmów, ukazując jednocześnie, że utwory praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic sporą rzeszę fanów niebanalnej muzyki z Polski jak i całej Europy.
Katowice
2025-01-26
15.42 km
Ekspozycja to przypomnienie twórczości malującej rodziny pochodzącej z Podola, czyli terenów dzisiejszej Ukrainy i przybyłej w latach 50. dwudziestego wieku na Górny Śląsk. Najbardziej znanym twórcą był Bronisław (mąż Wandy i ojciec Eugeniusza i Zofii). Jego prace znajdują się w wielu polskich muzeach, między innymi w Muzeum Śląskim, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Państwowym Muzeum Etnograficzny w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych między innymi w Szwajcarii, Holandii, Niemczech.
Katowice
2025-01-26
15.42 km
Zapraszamy na nową, fascynującą wystawę czasową w Muzeum Śląskim. Wystawa poświęcona jest życiu grupy ludzi, którzy około 1725 roku p.n.e., w czasach nazywanych epoką brązu, przekroczyli góry i dotarli nad środkowy Dunajec, gdzie założyli swoją warowną siedzibę. Ludzie ci pochodzili z południa Europy i prawdopodobnie interesowała ich kontrola szlaku komunikacyjnego przecinającego Karpaty na którym założyli swoją warowną siedzibę.
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Zabrze
0.53 km
Zabrze
1.61 km
Zabrze
1.99 km
Gastronomia w pobliżu
Zabrze
0.53 km
Ruda Śląska
1.59 km
Zabrze
1.65 km
Ruda Śląska
1.74 km