Przemysłowa Częstochowa
.

Przemysłowa Częstochowa to propozycja dla wszystkich, których ciekawi dziedzictwo przemysłowe tego miasta.

Rozpoczyna się ona od zwiedzenia Rezerwatu Archeologicznego, w którym wystawa „Z mroku dziejów” przenosi w odległe czasy epoki żelaza (ok. 750-550 lat przed Chrystusem). Po tej wyprawie do przeszłości trasa wiedzie do Muzeum Produkcji Zapałek, jedynego tego typu muzeum w Polsce. Główną atrakcją Muzeum jest pracująca zabytkowa linia technologiczna produkcji zapałek z lat 30. XX wieku.

Na koniec wycieczki proponujemy zwiedzenie stałej wystawy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza pt. „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, zrealizowanej w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974-1976. Warto wiedzieć, że obiekt ten jest jedynym tego rodzaju placówką w kraju, pokazując dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Zwiedzającym udostępniono chodniki w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment ściany eksploatacyjnej wraz ze stanowiskami pracujących górników. W sali ekspozycyjnej znajdują się m.in. młoty udarowe, oświetlenie stosowane pod ziemią, kołowrót oraz XIX-wieczny wózek do przewozu rudy.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
W Rakowie, dzielnicy Częstochowy, znajduje się Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej - oddział Muzeum Częstochowskiego. W nowoczesnym pawilonie wystawienniczym udostępniono zwiedzającym cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Ludność ta zamieszkiwała okoliczne tereny w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem. W gablotach eksponuje się zabytki archeologiczne - np. ceramikę, narzędzia, ozdoby z brązu i żelaza itp.
Częstochowa
Muzeum Produkcji Zapałek
Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Pogoda
Katowice