Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk posiada także ofertę konferencyjną.
Siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” od 1953 roku jest jeden z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych z okresu neoklasycyzmu, zaliczany do I kategorii zabytków. Pałac w Koszęcinie to budowla składająca się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze zachodnie – mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły, empirowy piec kaflowy. Przy Kaplicy Pałacowej – obecnie Kameralnej Sali Koncertowej – znajduje się wieża z tarasem widokowym. W obrębie siedziby mieszczą się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza – służące jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym, założonym w połowie XIX wieku, z pomnikami przyrody i stawem.
Stylowe sale Pałacu oraz otaczający park stanowią doskonałe miejsce do organizacji różnorodnych spotkań: bankietów, konferencji, szkoleń oraz wielkoformatowych imprez plenerowych. Do dyspozycji gości oddajemy reprezentacyjne sale: Balową, Kominkową, Zieloną, a także sale konferencyjne gotowe pomieścić ok. 200 gości.
Sale konferencyjne
Sala widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej z zapleczem i wyposażeniem (100 osób):
Sala konferencyjna w Pawilonie im. E. Kamińskiej z wyposażeniem (ekran, rzutnik, nagłośnienie, flipchart) – 40 osób:
Spotkania, uroczystości lub konferencje można prowadzić przy wykwintnym stole i pysznym jedzeniu serwowanym w eleganckich wnętrzach. W zespole pałacowo-parkowym zawsze mogą Państwo liczyć na profesjonalną obsługę oraz smaczne i świeże dania kuchni polskiej, w tym śląskiej.
W siedzibie Zespołu „Śląsk” istnieje możliwość komfortowego wypoczynku w niepowtarzalnej atmosferze historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści. W Pałacu, Domu Pracy Twórczej oraz w enklawie mieszkalnej artystów Zespołu, znajduje się ok. 100 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. Podczas pobytu istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji: sauny, jacuzzi, boiska do koszykówki, kortu tenisowego oraz wypożyczalni kijków do nordic walking.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. Ten Ambasador Polskiej Kultury, złożony z ponad 100 artystów chóru, baletu i orkiestry realizuje ok. 200 koncertów rocznie. „Śląsk” wystąpił przeszło 8 tysięcy razy dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na 5 kontynentach. W swojej bogatej ofercie koncertowej posiada programy galowe, wokalno-instrumentalne, edukacyjne, niepowtarzalne widowiska, a także koncerty okolicznościowe, które są odpowiedzią na szczególne zapotrzebowanie kontrahentów.
Koszt wycieczki z przewodnikiem:
300 zł (grupa do 25 osób)
Czas trwania zwiedzania: do 120 minut
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym Zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności. Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponadstuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie - zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć posiada status Złotych Płyt, trzy pokryły się platyną a kilka z nich otrzymało nominację do Polskiej Nagrody Muzycznej „Fryderyka”. W 2022 roku tę prestiżową statuetkę zdobyła płyta „Pieśni współczesne” nagrana w wspólnie z Miuoshem. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną.