1
Liczba sal
250
Największa sala konferencyjna
30
Liczba miejsc parkingowych

Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych

Miejscowość:
Tychy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Tyskie Browary Książęce są ważną częścią historii Śląska od prawie 400 lat. To perła architektury regionu, a zarazem nowoczesny browar. Piwo warzy się tu nieprzerwanie od 1629 r., co oznacza, że jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce. Rok 1861 to data przełomowa i początek wielkiej rozbudowy browaru w Tychach, która trwa do dziś. Za twórcę jego potęgi uważa się Jana Henryka XI Hochberga, księcia pszczyńskiego – wizjonera i przedsiębiorcę.

Dzięki opracowaniu metody produkcji piwa dolnej fermentacji stał się jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się browarów. Browar tyski otrzymał oświetlenie elektryczne, zaledwie 11 lat po wynalezieniu żarówki przez Thomasa Edisona. Znajdował się na terenie miasta, a przez jego tereny  do dziś przebiega dawna ulica Mikołowska (obecnie znajduje się ona na terenie browaru). Na początku XX wieku, według tradycji, każdy przejeżdżający przez browar był częstowany piwem. 

Od grudnia 2004 roku każdy miłośnik piwa może tu przyjść i zobaczyć na własne oczy, jak warzy się piwo, a także spotkać się z piwowarami, którzy są prawdziwymi pasjonatami i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Zwiedzanie rozpoczyna się w części muzealnej, która mieści w sobie unikatowe butelki, narzędzia bednarskie, dokumenty, fotografie, kolekcje kufli, kapsli i beczek. Następnym punktem jest zwiedzanie browaru. To szczególny moment wycieczki, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzanie kończy się w pubie, gdzie można wypić kufel pysznego, świeżo uwarzonego, niepasteryzowanego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe.

Wpadnij na Browar!

Zobacz jak warzymy Tyskie i zanurz się w piwnych historiach.

Otwieramy przed Tobą perłę architektury regionu i nowoczesny browar, w którym piwo warzy się nieprzerwanie od daty jego założenia w 1629 r. Tu powstały receptury piw Tyskie i Książęce.

Poznasz fascynujące dzieje Tyskich Browarów Książęcych i historię niezwykle silnego wielopokoleniowego związku lokalnej społeczności z Browarem. Odwzorowane historyczne zdjęcia pokoleń browarników zobaczysz na muralach, z których jeden zalicza się do największych w Polsce.

 

W Centrum Sztuki Piwowarskiej zmysłami doświadczysz tego, jak powstaje dobre piwo i poznasz profile sensoryczne piw Tyskich i Książęcych. W Laboratorium Piwa czekają na Ciebie rozmaite piwne artefakty i najlepsze odmiany surowców. W tym miejscu dosłownie dotkniesz piwowarskiego rzemiosła.

W historycznych ceglanych piwnicach Tyskich Browarów Książęcych znajduje się pub Pod Browarem, w którym nastąpi zwieńczenie zwiedzania – pokaz właściwego nalewania złotego trunku i degustacja warzonego kilka metrów nad lokalem, serwowanego zaraz po uwarzeniu, piwa Tyskie Gronie z Browaru.

Sklep na terenie Browaru oferuje pamiątkowe przedmioty sygnowane marką najpopularniejszego polskiego piwa na świecie, a pub Pod Browarem butelkę świeżego Tyskiego Gronia z Browaru zamykaną na krachel.

PUB Pod Browarem

Gości zwiedzających nasz Browar zapraszamy do kameralnego pubu w zabytkowych piwnicach, gdzie serwowane są piwa Książęce i wyjątkowe, dostępne tylko w tym miejscu, Tyskie Gronie z Browaru, warzone kilka metrów nad lokalem i podawane bezpośrednio po uwarzeniu. To szczególne piwo można kupić w pubie na wynos, w butelce zamykanej na krachel.

 

 

Browarium
Liczba miejsc w ustawieniu
Teatr
Podkowa
Szkoła
250
125
250
Wielkość sali
Powierzchnia 440 m2
Wysokość (m) ---
Maks. pojemność 250 osób
Udogodnienia
Wi-FiŚwiatło dzienneFilaryKlimatyzacja
Lokalizacja:

Ul. Katowicka 9
43-100 Tychy
Gmina: Tychy
Powiat: Tychy


Region turystyczny: 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście


Dostępność Całoroczny
Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych
Katowicka 9
43-100 Tychy
śląskie
Gastronomia w pobliżu
Tychy
0.42 km
Tychy
1.85 km