Fabryka Porcelany to zabytkowy kompleks, którego zabudowania pochodzą z XIX i XX wieku. Znajdują się w nim cenne obiekty architektury poprzemysłowej, m.in. budynki starej piecowni, malarni czy wzorcowni służących przez blisko 100 lat do produkcji porcelany, a także charakterystyczne dla górnośląskiego krajobrazu – wieża wodna i komin.
Autentyzm zabudowy podkreśla szereg artefaktów postindustrialnych rozdysponowanych w jej wnętrzach. Budynki tworzą dodatkowo ciekawy układ z wewnętrznymi przestrzeniami – dziedzińcami. Począwszy od 2012 r. Fabryka Porcelany podlega rewitalizacji, zmieniając funkcje z przemysłowej na biurowe, handlowe i rozrywkowe, nadal jednak zdobi i wypala się tutaj porcelanę. W 2017 roku Fabryka Porcelany została wpisana na Szlak Zabytków Techniki, to kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic.
Fabryka Porcelany to miejsce spotkań i licznych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu koncerty, spektakle i widowiska teatralne, festiwale i targi branżowe. Miejsce to funkcjonuje jako atrakcyjna przestrzeń dla eventów, pokazów mody, wystaw, plenerów fotograficznych czy konferencji. Jej przestrzeń wykorzystywana jest do rejestracji programów telewizyjnych i filmów. To tutaj przestrzeń pozwala na organizowanie lekcji edukacyjnych, wykładów plenerowych, tak, by na żywej tkance uczniowie, studenci i młodzi adepci kierunków artystycznych i technicznych mieli miejsce realizacji warsztatów praktycznych.
Fabryka Porcelany stale współpracuje przy organizacji ogólnopolskich imprez cyklicznych, takich jak Noc Muzeów i Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. Samodzielnie realizuje projekt KTW Fashion Week – będący największym wydarzeniem modowym w Polsce. W okresie letnim na stałe w przestrzeń wkomponowały się Targi Nocne, kino letnie, koncerty na dziedzińcu oraz scena klubowa P23.
Prezentowany obiekt jest ponadto najbardziej multifunkcyjnym miejscem w regionie, gdyż swoje siedziby mają tutaj głównie firmy branż kreatywnych i IT. Na jej terenie znajdują butiki projektantów mody i wyposażeniem wnętrz, restauracje, klub muzyczny, klub fitness, kliniki medyczne oraz strefa kreatywności dla dzieci „Bajka Pana Kleksa”. Bogata oferta turystyczno-kulturalno-
Zarządcą Fabryki Porcelany jest Fundacja Giesche.
Rozrywka, kultura i sztuka w połączeniu z niepowtarzalną architekturą i klimatem tego pięknego, postindustrialnego wnętrza to najlepszy wybór dla organizacji konferencji, szkoleń, koncertów, targów, czy eventów firmowych.
Dodatkowo gwarantujemy w pełni profesjonalne i własne zaplecze techniczne, gastronomiczne i organizacyjne, a ogromna przestrzeń do dowolnej aranżacji w niczym nas nie ogranicza.
Dysponujemy otwartą przestrzenią na 1.000 osób, salą industrialną na 700 osób lub mniejszą na 100, jak również salą konferencyjną na 20 osób. To wszystko jest u nas!