Kino AMOK, powstałe w 1993 roku, ma charakter kina studyjnego, skupiającego się na wyświetlaniu filmów artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filmów polskich i europejskich. Działa w ramach Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, mieszczącego się w Gliwicach, przy ul. Barlickiego 3, które jest samorządową instytucją kultury.
Organizatorem Centrum Kultury Victoria w Gliwicach jest Miasto Gliwice.
Obecny budynek kina, przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach, został zbudowany w 1928 roku i otwarty jako UP Lichtspiele (Union Palast Lichtspiele). W latach 1945-2008 funkcjonowało w nim kino BAJKA. W 2009 roku obiekt został zakupiony przez miasto Gliwice i przekazany w dzierżawę Teatrowi Muzycznemu, później przekształconemu w Teatr Miejski w Gliwicach. Od 1 lipca 2023 kino AMOK weszło w struktury Centrum Kultury Victoria.
AMOK będąc trzecim kinem w tym miejscu, podtrzymuje jego długoletnią i bogatą tradycję prezentowania mieszkańcom Gliwic i okolic dobrego repertuaru filmowego na duzym ekranie.
Kino studyjne AMOK jako jedyne w Polsce jest trzykrotnym laureatem nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w następujacych kategoriach: najlepsze kino (2013), najlepsza edukacja filmowa (2017), najlepszy debiut roku za projekt Zespół Edukatorów Filmowych (2022).
Od 2004 roku AMOK należy do Europa-Cinemas, międzynarodowego stowarzyszenia kin wspierających rozpowszechnianie filmów europejskich oraz polskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych. W 2011 roku AMOK przystąpił do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych. Przynależność do tych organizacji wzmacnia charakter wyświetlanego repertuaru: w skali roku minimum 30% seansów stanowią filmy europejskie a 20% – tytuły polskie i artystyczne.
Oprócz samego prezentowania odpowiednio dobranego programu, kino AMOK organizuje (bądź współorganizuje) wiele imprez, przeglądów, retrospektyw, wydarzeń kulturalnych oraz festiwali, mających na celu nie tylko promowanie wartościowego repertuaru, ale również wiedzy na temat kina, jego twórców, dawnych oraz współczesnych trendów filmowych.
Ponadto kino AMOK prowadzi szeroko zakrojoną działalność z zakresu edukacji medialnej. Najważniejsze z nich to:
Stałymi cyklami repertuarowymi są także: