Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oferuje miejsca doskonałe na firmowy event, szkolenie, konferencję, imprezę integracyjną lub koncert:
Nic tak nie integruje jak wspólna przygoda, dlatego Muzeum Górnictwa Węglowego przygotowało bogatą ofertę integracyjną. Mnogość opcji nie ułatwia wyboru, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tu powrócić…
Industrialne przestrzenie MGW:
Kiedyś: Powietrze sprężane przez potężne maszyny znajdujące się w tej Sali zasilało urządzenia pneumatyczne na powierzchni oraz pod ziemią. Sprężarki zainstalowane tu w I połowie XX wieku były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kopalni Królowa Luiza.
Dzisiaj: W budynku Sali Sprężarek prezentowana jest wystawa ,,Niezwykła historia”, na której przedstawiona została historia kopalni Królowa Luiza od czasów najdawniejszych do współczesności. Głównym eksponatem, stanowiącym jednocześnie niezwykły element wystroju pomieszczenia jest zabytkowy, ponad 60- tonowy kompresor z 1936 roku. Górnicze maszyny i niebanalne wykończenie nadają organizowanym tu wydarzeniom jednorazowy i unikatowy charakter
Kiedyś: Rozdzielnia główna przekazywała prąd zarówno do wszystkich urządzeń i transformatorów na powierzchni, jak i pod ziemią całego rejonu Pola Zachód kopalni Królowa Luiza.
Dzisiaj: W pomieszczeniu rozdzielni średniego napięcia 6kV znajduje się wystawa ,,Kopalnia Edisona” ukazującą historię elektryfikacji śląskiego górnictwa. Zabytki będące częścią wyposażenia rodzielni nadają jej nietypowego i industrialnego charakteru.
Kiedyś: Łaźnia Łańcuszkowa powstała w 1890 roku i była pierwszą tego typu łaźnią na Górnym Śląsku.
Dzisiaj: Łaźnia to potężna budowla o industrialnym klimacie, będąca centralną częścią kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Trzy połączone ze sobą sale o wyjątkowej architekturze i niebywałych możliwościach aranżacyjnych, stanowią przestrzeń umożliwiającą organizację koncertów, gal, imprez i bankietów na wielką skalę.
Kiedyś: Pierwotną funkcją Hali Pomp była ochrona kopalni przed zalaniem przez wody podziemne. Hala Pomp wybudowana w II połowie XIX wieku, do dziś charakteryzuje się oryginalną architekturą, wizualnie stanowiąc wyróżniający przykład estetycznej zabudowy.
Dzisiaj: Hala Pomp to najniżej położony pub pod ziemią w Europie. To wyjątkowe miejsce spotkań oraz bogato wyposażony bar o najbardziej charakterystycznym klimacie w tej części świata. Największym jego walorem jest lokalizacja i surowy kopalniany wystrój.
Kiedyś: Znajdowały się w niej potężne maszyny górnicze: kompresor z 1914 roku oraz sprężarka powietrzna z 1965 roku, które do dziś mieszczą się w komorze. Sprężone powietrze zasilało maszyny górnicze, które umożliwiały pracę na tej głębokości.
Dzisiaj: Dzięki zachowanym maszynom górniczym komora utrzymuje status najbardziej industrialnej Sali bankietowej w kopalni. Elementem potęgującym klimat miejsca są wysuwane wprost z ociosu stalowe ławy oraz dziesiątki górniczych lamp żarowych. Sala zaopatrzona jest w rozbudowane zaplecze gastronomiczne.
Kiedyś: Nazwa komory nawiązuje do działalności kopalni w latach 70-tych minionego wieku. Jej podziemia działały wtedy jako eksperymentalna kopalnia doświadczalna M- 300, umożliwiając testowanie nowych maszyn górniczych i technik wydobywczych.
Dzisiaj: Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne perfekcyjnie spełniają wymagania zarówno Sali koncertowej jak i podziemnego teatru. Komora wyposażona jest w bar, szatnię, zaplecze oraz rozsuwaną trybunę na górnej antresoli, która liczy 88 miejsc siedzących. Niebanalna przestrzeń do realizacji najbardziej awangardowych wydarzeń i eventów.
Kiedyś: Podziemna komora wykuta w litej skale piaskowej służyła górnikom jako warsztat, w którym naprawiano maszyny górnicze i wagony, dzięki czemu zakład mógł zachować ciągłość pracy.
Dzisiaj: Multimedialne serce kopalni zaopatrzone w audiowizualny sprzęt o najwyższych parametrach. Komora dostosowana do organizacji seansów kinowych, spotkań branżowych bądź konferencji z elementami bankietu. Ściany komory zachowały swoją surową formę, a elementy z blachy kortenowskiej, materiału naturalnie pokrywającego się cienką warstwą rdzy, wzbogacają jej oryginalny wygląd.
Kontakt:
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Dział Sprzedaży i Organizacji Imprez
Ul. Georgiusa Agricoli 2
41-800 Zabrze
tel. +48 32 630 30 91 w. 2129
tel. +48 32 630 30 91 w. 2130
e-mail: eventy@muzeumgornictwa.pl
Kopalnia Guido
Kopalnia Gudio
Kopalnia Gudio
Kopalnia Gudio
Kopalnia Gudio
Kopalnia Guido
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Kopalnia Guido
Sztolnia Królowa Luiza